W dniu 17 kwietnia klasa 3a i 3e miały okazję wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej , organizowanej przez Akademia Leona Koźmińskiego - Kozminski University w ramach patronatu nad klasami humanistycznymi naszego liceum
Sprawie przewodniczył sędzia Igor Tuleya. Uczniowie poznali strukturę sądownictwa w Polsce oraz reguły postępowania w sądzie. Dowiedzieli się również, jaką rolę pełnią ławnicy, biegli sądowi oraz oskarżyciel posiłkowy.
Podczas symulacji szukaliśmy odpowiedzi na ważne pytania:
• Czy każdy może być sądzony przed sądem karnym?
• Co oznacza bycie poczytalnym?
• Czy świadek może kłamać podczas zeznań?
• Czy sąd może „obrazić się” na sposób zachowania osób zeznających?
• Jak ocenić wiarygodność świadka?
• W jakiej sytuacji świadek może odmówić składania zeznań?
• Czym różni się status świadka koronnego od świadka anonimowego?
• W jakim trybie można się odwołać od wyroku?
Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących wykorzystania technologii VR w kształceniu prawniczym.
To było niezwykle ciekawe i wartościowe doświadczenie!