XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego szczyci się długą, ponad 60-letnią tradycją kształcenia i wychowywania młodzieży.
Nasza szkoła powstała na mocy zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 14 października 1957 roku w sprawie utworzenia Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie przy ul. Barskiej 32. Dokument miał obowiązywać od 1 września 1957 roku.
Kolejną decyzją władz, zarządzeniem Ministra Oświaty z dnia 30 maja 1960 roku, nadano szkole patrona.
Odtąd funkcjonowała jako Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego.
Doniosłym wydarzeniem było przekazanie szkole sztandaru 7 grudnia 1960 roku przez Dowództwo Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej Obszaru Kraju.
W wyniku reformy systemu oświatowego, od 1 września 1965 roku, decyzją Prezydium Dzielnicy Rady Narodowej Warszawa Ochota, szkoła zmieniła status i adres. Siedzibą XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego stał się nowy budynek przy ul. Szczęśliwickiej 50/54.
W początkowych latach istnienia szkoły funkcję dyrektora pełnili: Anna Stok (1957-1969), Zdzisław Kamiński (1969-1977), Halina Mórawska (1977-1983).
W 1971 roku podjęto decyzję o profilowaniu klas. Obok klas o profilu ogólnym, szkoła mogła zaoferować także kształcenie w profilach: matematyczno-fizycznym, biologiczno-chemicznym, humanistycznym oraz nieco później – pedagogicznym.
Od 1 września 1980 roku, w wyniku włączenia do XLVIII Liceum Ogólnokształcącego jednego z liceów ochockich – XLIII Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Struga, szkoła zwiększyło się o sześć oddziałów i liczyła 21 klas. Podwoiła się liczba niektórych pracowni przedmiotowych, a księgozbiór biblioteki wzrósł o ponad sto procent.
W ciągu kilkudziesięciu lat funkcjonowania liceum o jego charakterze decydowali kolejni dyrektorzy: Henryk Krupiński (1983-2000) i Czesław Świderski (2000-2011). W 2011 roku stanowisko dyrektora objęła Katarzyna Cozel-Starewicz i aktualnie kieruje placówką.
W 2007 roku szkoła uroczyście obchodziło pięćdziesięciolecie swojego istnienia, już jako liceum trzyletnie, po zmianach reformy systemu oświatowego z 1999 roku. Pierwszego września 2002 roku przekształcono szkołę ponadpodstawową o czteroletnim cyklu kształcenia w szkołę ponadgimnazjalną o cyklu trzyletnim. Nazwa liceum pozostała bez zmian.
Następstwem reformy oświaty likwidującej gimnazja było włączenie 1 września 2017 roku do XLVIII Liceum Ogólnokształcącego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 im. Leopolda Staffa. W 2017 roku liceum świętowało sześćdziesiątą rocznicę swojego istnienia.
Ważnym wydarzeniem w życiu liceum była zmiana adresu placówki. Pierwszego września 2020 roku uczniowie XLVIII Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęli naukę w budynku przy ul. Barskiej 32, który w latach 1957-1965 był siedzibą szkoły.
W ciągu ponad 60-letniej działalności XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego doczekało się uczestników i laureatów olimpiad przedmiotowych (w tym międzynarodowych) i konkursów. Uczniowie brali udział w wielu akcjach charytatywnych oraz innych przedsięwzięciach naukowych, kulturalnych i społecznych.
O sukcesach naszych uczniów i o wysokim poziomie nauczania świadczy otrzymany przez szkołę 27 stycznia 2004 roku list gratulacyjny od Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.
XLVIII Liceum Ogólnokształcące to szkoła, która reaguje na wyzwania i potrzeby cywilizacyjne, stale unowocześnia bazę, pracujący w niej nauczyciele doskonalą warsztat pracy i podnoszą kompetencje. O skuteczności tych działań świadczy certyfikat „Szkoła z Klasą”, otrzymany 1 października 2004 roku za udział w akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W ostatnim czasie XLVIII Liceum Ogólnokształcące zostało uhonorowane także nagrodą główną
w realizowanym przez Goethe-Institut projekcie Zmieniająca się szkoła.Kolejne pokolenia uczniów w naszym liceum kultywują tradycję, uczestniczą w ważnych dla misji szkoły przedsięwzięciach. Należą do nich m.in.: współpraca z zagranicą – Ukrainą, Niemcami i Anglią, obchody Dnia Patrona czy udział w organizowanym od 2000 roku Festiwalu Kultury (od 2015 roku – Festiwal Nauki).
Wielu absolwentów XLVIII Liceum Ogólnokształcącego wróciło do niego w charakterze nauczycieli, wielu przyprowadziło tu swoje dzieci – to wyraz najwyższego uznania i zaufania. O tym, jak wiele wartości ma ta wspólnota, świadczy zainicjowanie w 2006 roku działalności Stowarzyszenia Przyjaciół XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego, które zrzeszać będzie kolejne pokolenia absolwentów.
Od 1960 do 2020 roku zaszczytne miano absolwentów XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego zyskało już 7863 uczniów.
Zredagowała E. Ratowska