XLVIII Liceum Ogólnokształcące

im. Edwarda Dembowskiego

w Warszawie

ul. Szczęśliwicka 50/54

02-353 Warszawa

tel.: (22) 822 06 58

e-mail: lo48@lo48.waw.pl

 
0

Aktualności

09 kwietnia 2014 12:06 | Aktualności

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KRZYSZTOFEM VARGĄ

     31 marca 2014 r. odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą - pisarzem, krytykiem literackim, felietonistą „Gazety  Wyborczej”,  kilkakrotnie nominowanym do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, laureatem Nagrody Fundacji Kultury („45 pomysłów na powieść”). Pisarz urodził się w 1968 roku w Warszawie. Mieszka na Mokotowie.. Opublikował powieści: Chłopaki nie płaczą (1996), Śmiertelność (1998), Tequila (2001), Karolina (2003), Nagrobek z lastryko (2007), Trociny (2012)  oraz Gulasz z turula, za którą otrzymał nagrodę czytelników Nike 2009. Wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem opublikował Parnas Bis. Słownik literatury polskiej urodzonej po 1960 roku, a ponadto z tymże i z Jarosławem Klejnockim antologię wierszy najnowszych Macie swoich poetów. img_2923.jpg

   Spotkanie było zainicjowane i przygotowane przez opiekunki Dyskusyjnego Klubu   Książki działającego przy Bibliotece XLVIII L.O. im E. Dembowskiego, panią Aleksandrę Zegarską – nauczyciela bibliotekarza i Katarzynę Rewerę-Malec – nauczyciela polonistę.

   Podczas spotkania prowadzonego przez jedną z nich panią Katarzynę Rewerę-Malec, autor wtajemniczył widownię w swoje życie codzienne, z wielką otwartością opowiedział o swoim węgierskim pochodzeniu, dziecięcych podróżach do Budapesztu, młodzieńczych pasjach i namiętnościach. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wyznania pana Krzysztofa dotyczące inspirujących go pisarzy i twórców. Opowiedział także o ulubionych gatunkach muzycznych, żartobliwie podsumowując wypowiedz cytatem „nigdy w życiu nie pokocham dziewczyny, która słucha disco polo” pochodzącym z piosenki  Krzysztofa „Grabarza” Grabowskiego. Widownia uzyskała też odpowiedzi na pytania dotyczące jego pracy oraz trudności w połączeniu zwodu felietonisty z pisaniem powieści. Jak sam przyznał, zazdrości autorom którzy są zdyscyplinowani, tworzą w sposób urzędniczy, zasiadając do komputera w ustalonych godzinach.img_2925.jpg

   Spotkanie zakończyła dyskusja na temat najnowszej powieści Pana Vargi Trociny. Autor wytłumaczył m.in.  znaczenie tytułu utworu ilustrując bardzo obrazowo wypowiedź. Powiedział: „ Gdy weźmiemy do ręki garść trocin są bardzo lekkie, lecz gdy spadnie na nas cała lawina, to udusimy się, ona nas przygniecie. Trociny symbolizują tę miałkość świata, który bohatera otacza, którego on nienawidzi". Pisarz wyjaśnił też, że tworząc swoją ostatnią powieść zupełnie nie identyfikował się z bohaterem, czego jak zauważył, nie poleca też czytelnikom. Razem z autorem zastanowiliśmy się również nad romantyczną konwencją kreacji bohatera i otaczającego go świata. Najważniejszą konkluzją dotyczącą dyskusji nad powieścią, było stwierdzenie autora, iż pisząc powieść, nie myślał o tym, by dać czytelnikowi przyjemność, ale by nakłonić go do intelektualnego wysiłku i refleksji nad przedstawionym w powieści światem, wieloma ukazanymi w utworze aspektami „polskości” a także postawą głównego bohatera.

   Spotkanie z Krzysztofem Vargą z całą pewnością było inspirującym doświadczeniem dla wszystkich biorących w nim udział uczniów. Zamiłowanie do rozmowy  oraz otwartość autora niewątpliwie pozwoliły zaspokoić ciekawość miłośników twórczości pana Vargi, a także zachęcić do lektury wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji się z nią zapoznać.

 Michalina Kielak, kl. 2a

imag0219_burst002_cover.jpg


Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania zamieszczoną w galerii.


 

Przeczytano: 4327 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Spotkanie z Krzysztofem Vargą