26 czerwca 2019 14:20 | Aktualności

To był ROK !

Czerwiec to też dobra okazja do refleksji, podsumowań i pochylenia się nad tym, co było treścią życia naszej placówki.

ok. 155 dni = 22.293 lekcje = 97.772 oceny = 397 promocji

A poza tym…. działo się duuuużo!

Nasi wychowankowie mieli kolejny raz doskonałą okazję do wzbogacania swojej wiedzy i umiejętności, kształtowania pozytywnych postaw i rozwijania zainteresowań w różnych agendach działających na terenie naszej placówki.

Dyskusyjny Klub Ksiązki, prowadzony przez p. A. Zegarską i p. K. Rewerę–Malec, ostatnim roku przeprowadził 7 spotkań dyskusyjnych poświęconych omawianiu wybranych książek, współorganizował Dni Biblioteki poświęcone książce podróżniczej, przy współpracy z Muzeum J. Iwaszkiewicza w Stawisku zorganizował pierwsze wyjazdowe spotkanie, przy współpracy z OPP zainicjowało i przeprowadził projekt Włącz Poezję!. DKK współpracował z zespołem przedmiotowym nauczycieli polonistów XLVIII LO przy organizacji warsztów analizy poezji przeprowadzonych przez p. R. Nagadowską. Aktywny udział w spotkaniach brały również studentki polonistyki UW, absolwentki Dembowskiego. Były one m.in. autorkami plakatowej akcji promocyjnej pod hasłem „Poezja nie musi być nudna|trudna”

DembolTour, czyli Koło Turystyczno – Krajoznawcze z nutą Kultury – pod kierunkiem p. M. Jagodzińskiej, to lekcje muzealne np. w Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, warsztaty w Domu Spotkań z Historią, spotkania z podróżnikiem Piotrem Kowalczykiem i animatorami Muzeum Fryderyka Chopina, retransmisje „Hamleta” oraz „Frankensteina” w Multikinie, konkurs na hymn szkoły, zbiórka używanych ubrań w ramach akcji „Ubrania do oddania”, zwiedzanie Giełdy Papierów Wartościowych. Na przyszły rok już zaplanowano udział w projekcie z cyklu Podróże Wolności - wizyty studyjne uczniów w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

DembolArt, czyli artystyczne oblicze Dembowskiego – to nasi uczniowie pod opieką p. K. Stepień i p. A. Kilen - dzięki któremu po raz kolejny gościliśmy na Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni. Zespół zadbał o oprawę artystyczną Dnia Komisji Edukacji Narodowej. We współpracy z Ochockim Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej odkrywało uczniowskie talenty organizując konkurs DembolTalent i aktywnie pracowało przy organizacji Festiwalu Nauki „Barwy Ziemi”.

Gwardia Rzeczypospolitej, czyli koło miłośników historii inspirowane przez p. Karola Grzegorzaka, które rozbudza w młodzieży miłość do historii, a wszystkim członkom naszej społeczności prezentuje akcje „historia na żywo”, czyli happeningi historyczne.

Agenda „Spotkania z Melpomeną” – p. I. Długokęcka – Tabaka – dbała o nasze życie kulturalne i zapraszała na spektakle warszawskich teatrów i opery.

Warsztaty dziennikarskie  – p. Dorota Gniazdowska – zorganizowane przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury Ochota – to prawdziwy warsztat pióra, który zaowocował licznymi tekstami naszej młodzieży publikowanymi w „Korniszonie”. W ramach grupowych i indywidualnych zajęć medialnojęzykowych i retorycznych konkursów, projektów i innych przedsięwzięć organizowanych w szkole i poza nią młodzież miała okazję rozwijać swoje humanistyczne talenty.

Wolontariat – z inspiracji s. K. Niewińskiej, p. A. Jopek i p. Z. Pawłowskiej – który każdemu z nas dał szansę zrealizowania swoich pasji humanitarnych i chęci pomocy drugiemu człowiekowi; który jest jedyną w swoim rodzaju szkołą empatii, tolerancji i umiejętności dzielenia się sobą z drugim człowiekiem.

Zadbaliśmy również o rozwój kompetencji językowych naszych uczniów. W październiku, w ramach Międzynarodowej Wymiany Młodzieży z Gimnazjum w Harren, gościliśmy z rewizytą u naszych partnerów w Niemczech. P. P. Przybylski i p. dyr. K. Cozel – Starewicz wraz z uczniami klas 2 ćwiczyli swe umiejętności językowe w praktyce i poznawali niemiecką kulturę. W marcu – pod kierownictwem p. W. Borzuchowskiego i we współpracy z p. J. Chmielewska, p. D. Brylińska i p. M. Wrzosek -  uczestniczyliśmy w warsztatach językowych w Londynie, gdzie poszerzaliśmy wiedzę o krajach anglojęzycznych, zajrzeliśmy do brytyjskich domów, zweryfikowaliśmy swoje umiejętności konwersacji i zwiedziliśmy Londyn i okolice. Kolejna odsłona już w przyszłym roku szkolnym! Zapraszamy!

Również w dziedzinie sportu  działo się u nas nie mało. Z jednej strony reprezentanci naszej społeczności godnie walczyli o najlepsze miejsca i liczne trofea w piłce nożnej chłopców (trener p. M. Popławski), w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców (trenerzy: p. B. Kubicka i p. M. Ochalski), w piłce koszykowej dziewcząt i chłopców (trenerzy p. E. Kuśmierz i  p. M. Popławski), w piłce ręcznej chłopców (trener p. K. Kulesza) oraz w lekkiej atletyce (trener p. M. Ochalski).  Największym sukcesem było 7 m-ce w Warszawie w piłce koszykowej dziewcząt.

Katedra wychowania fizycznego zorganizowała w marcu IV Mistrzostwa Szkoły w Pływaniu, w ramach których rywalizowali ze sobą reprezentanci wszystkich klas na różnych dystansach i w różnych stylach pływackich. Był to rok kolejnych rekordów życiowych naszych zawodników i rekordów szkoły.

Bardzo istotną organizacją współtworzącą życie szkoły jest nasz Samorząd Szkolny czyli grupa niezwykle kreatywnych, młodych ludzi, którzy w tym roku zorganizowali szereg akcji charytatywnych, zainicjowali wiele ciekawych przedsięwzięć  na terenie szkoły i aktywnie współpracowali z OPP i MDK Ochota. Nad całością pracy czuwały jego opiekunki p. M. Częstochowska i p. K. Brzeska.

Przed nami już tylko rekrutacja, zaplanowanie nowego roku szkolnego, nowy plan zajęć, stosy dokumentów i ….. możemy rozpocząć wakacje :D