04 grudnia 2018 13:49 | Aktualności

Czy można klasnąć jedną dłonią?

Na hasło: DKK- XLVIII LO…3 grudnia 2018 …poniedziałek dyskusyjny… odzew był WSPANIAŁY ! Licznie przybyli klubowicze, w tym absolwenci naszego liceum (studentki filologii polskiej), mogli zapoznać się z twórczością współczesnego pisarza australijskiego Richarda Flanagana, autora powieści Klaśnięcie jednej dłoni, poddanej pod dyskusję na spotkaniu członków klubu.

Przenieśliśmy się wszyscy w czasie do Tasmanii - rozległej wyspy Australii - do lat 50 i 90 XX wieku, by poznać historię bohaterki - Marii Buloh, zrozumieć jej motywację dotyczącą porzucenia 3 letniej córki i męża. Psychologiczne uwikłania i szarpanina z przeszłością w życiu Sonji, córki Marii, sprawiły, że dyskusja nabrała rozmachu w diagnozowaniu u bohaterki skutków traumy z dzieciństwa i prób odnalezienia przez nią wiedzy i wyciszenia.

Układaliśmy dosłownie i w przenośni razem z Sonią i jej ojcem rozbity imbryk - symbolicznie naznaczony przedmiot w powieści - by z empatią uporządkować pokaleczone biografie bohaterów przez II wojnę światową, emigrację, traumatyczne wspomnienia.

Myślę, że udało nam się, choć niejednogłośnie, przy miłym akompaniamencie wielu mądrych wypowiedzi klubowiczów i pysznym cieście (Alicjo - dziękujemy za fantazyjnie ozdobioną babkę), potwierdzić rekomendację dla powieści R. Flanagana Klaśnięcie jednej dłoni

Czytajcie ! Warto, gdyż jest w tej powieści przejmująca i autentyczna cząstka życia- tak dzieje się naprawdę , o litości i trwogo !!!