XLVIII Liceum Ogólnokształcące

im. Edwarda Dembowskiego

w Warszawie

ul. Szczęśliwicka 50/54

02-353 Warszawa

tel.: (22) 822 06 58

e-mail: lo48@lo48.waw.pl

 
0

Aktualności

05 października 2018 09:34 | Aktualności

Inauguracyjne spotkanie DKK
Dyskusyjny Klub Książki, działający przy bibliotece XLVIII LO im. E. Dembowskiego, 1 października 2018 r. rozpoczął uroczyście szósty rok swojej działalności. Na dobry i zarazem ambitny początek sezonu czytelniczego, moderatorki klubu p. A. Zegarska i p. K. Rewera-Malec, zaprosiły klubowiczów do dyskusji nad książką Haruki Murakamiego Kafka nad morzem.

received_322301785198337jpeg.jpg

Tekst współczesnego pisarza japońskiego okazał się w swej wymowie niezwykle symboliczny, a więc bardzo bogaty interpretacyjnie, co tylko ożywiło dyskusję o książce i doprowadziło do wielu refleksji. Te dotyczyły między innymi wpływu wspomnień z przeszłości na nasze życie i konieczności uporania się każdego ze swoimi demonami po to, aby nie uciekać, ale żyć, wybaczając wszystkim, którzy nas skrzywdzili. Niewątpliwie każdemu człowiekowi podobnie jak głównemu bohaterowi powieści Kafce, potrzebna jest podróż, aby zmierzyć się z mrokiem serca, zagłębić się we własny las i wyjść z tych inicjacji odmienionym.

Ogromną zaletą tekstu, co dostrzegli wszyscy dyskutanci, były nawiązania intertekstualne do dramatu antycznego Król Edyp Sofoklesa, odnoszące się do historii bohatera Kafki, który padł ofiarą ironii losu, przeznaczenia bezwzględnie realizującego się w jego życiu.

imag3196.jpg

            Co kryje się jeszcze w dość onirycznym świecie przedstawionym powieści? Dlaczego jest w nim tyle kotów i hipotez? Czemu służył kamień otwierający wejście? To tylko nieliczne zagadki, których być może wyjaśnienie  a na pewno objawienie przyniesie lektura powieści Kafka nad morzem, bo jak zaznacza narrator utworu, cóż to za życie bez objawień?

            Nadmieniamy, że dodatkowym OBJAWIENIEM na każdych spotkaniach DKK jest boskie ciasto i inne smaczne dodatki – na inauguracji sezonu 2018/2019 bezkonkurencyjna okazała się gotowana babka absolwentki liceum, też uczestniczki spotkania. Dziękujemy pysznie i ciągle powtarzamy: tam gdzie jest ciasto- jest nadzieja!

received_1985541558173799jpeg.jpg

Przeczytano: 234 razy. Wydrukuj|Do góry