XLVIII Liceum Ogólnokształcące

im. Edwarda Dembowskiego

w Warszawie

ul. Szczęśliwicka 50/54

02-353 Warszawa

tel.: (22) 822 06 58

e-mail: lo48@lo48.waw.pl

 
0

Aktualności

12 czerwca 2018 13:20 | Aktualności

12 godzin, 3 przesiadki i 1064 km do szkoły?

Partnerska wymiana uczniowska młodzieży XLVIII Liceum Ogólnokształcącego im. E. Dembowskiego z Gimnazjum w Haren (Ems) w Niemczech jest pierwszym krokiem programu partnerskiego, który został zapoczątkowany w bieżącym roku szkolnym. Głównymi koordynatorami projektu i opiekunami wymiany są p. Paweł Przybylski – nauczyciel języka niemieckiego ze strony polskiej oraz p. Uta Möhlenkamp – nauczycielka jęz. francuskiego i historii. To oni poświęcili wiele czasu, aby wspólnie ułożyć i dopracować szczegóły czerwcowego programu pobytu młodzieży w Warszawie. W tegorocznej wymianie koordynatorom towarzyszyli : p. Michael Heuking - dyrektor szkoły partnerskiej w Haren, p. Maggie Heuking, p. Katarzyna Cozel – Starewicz - dyrektor XLVIII LO, p. Monika Wrzosek - wicedyrektor XLVIII LO , p. Joanna Chmielewska - nauczycielka języka angielskiego i p. Elżbieta Kuśmierz - nauczycielka wychowania fizycznego. Program był bardzo bogaty, ale również wymagający wiele wysiłku i energii od uczniów i opiekunów. Na szczęście tego naszym uczniom i nauczycielom nie brakuje :)

Po wyczerpujących 12 godzinach podróży i 3 przesiadkach uczniowie z niemieckiego gimnazjum dotarli 5.06.2018 do Warszawy. Zmęczeni, zaciekawieni i pełni emocji już po pierwszym spotkaniu na dworcu i po pierwszym wspólnym wieczorze przekonali się, że ani bariery językowe ani kulturowe nie istnieją.

Plan drugiego dnia pobytu uwzględniał czas na wzajemne poznanie się i integrację oraz przybliżenie naszym gościom codzienności szkolnej oraz naszego miasta. Stąd w programie m.in. krótkie prezentacje szkół i systemów szkolnych, uczestnictwo w lekcjach antropologii kultury i jęz. angielskiego, wizyta w parku trampolin, zwiedzanie Muzeum Polin i rzut oka na Warszawę z tarasu widokowego w PKIN

Kolejny dzień spędziliśmy poznając Kraków. Zajrzeliśmy do najbardziej reprezentacyjnych miejsc, takich jak: Rynek Starego Miasta, Kościół Mariacki, Wawel, Kazimierz, spacer po Plantach, wizyta w Synagodze, a towarzyszący nam przewodnik w barwny sposób przedstawił nam historię tego miasta.

Przedostatni dzień wymiany rozpoczął się seansem poruszającego filmu o działalności Janusza Korczaka, a następnie dyskusją na temat historii. Popołudnie spędziliśmy w Centrum Nauki Kopernik, gdzie młodzież mogła empirycznie doświadczyć zjawisk znanych jej z lekcji fizyki. Podziwialiśmy Bulwary Wiślane, kamienice Starego Miasta, przepych Karkowskiego Przedmieścia, a pod wieczór przy polskich pierogach w jednej z warszawskich pierogarni dzieliliśmy się wrażeniami i snuliśmy plany naszej rewizyty.

Wszystkim uczestnikom wymiany należą się szczere podziękowania za zaangażowani, kreatywność, pasję, energię i chęć poszerzania swoich horyzontów

Długie pożegnanie młodzieży dowodzi tylko, że granice państw i bariera językowa nie mają znaczenia dla młodych ludzi i ich relacji, które bardzo szybko nawiązali.

Projekt ten mógł odbyć się dzięki dofinansowaniu ze strony takich instytucji jak Polsko -Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Urząd dzielnicy Ochota m. st. Warszawa. Dziękujemy za wsparcie.

Przeczytano: 743 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: