XLVIII Liceum Ogólnokształcące

im. Edwarda Dembowskiego

w Warszawie

ul. Szczęśliwicka 50/54

02-353 Warszawa

tel.: (22) 822 06 58

e-mail: lo48@lo48.waw.pl

 
0

Aktualności

27 maja 2018 20:44 | Aktualności

Baśka Murmańska i ..... nietoperz na straży Twierdzy w Modlinie

26.05 członkowie KTK DEMBOL - TOUR wybrali się na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę . Zwiedzaliśmy Twierdzę Modlin. Choć nikt już nie pilnuje bram Twierdzy Modlin, to przy wjeździe nie sposób pozbyć się wrażenia, że znajdujemy się w enklawie.
Zamknięte osiedle wojskowe, położone na terenie dawnej napoleońskiej twierdzy, przez dziesięciolecia niedostępne dla osób postronnych, zostało zdemobilizowane i powoli zaczęło otwierać się na mieszkańców innych niż żołnierze i ich rodziny.
Cesarz Francuzów nie przez przypadek wybrał to miejsce na budowę swojej twierdzy. Od reszty miasta odcinają ją nie tylko głęboka fosa i solidne mury, ale również Narew, która u stóp modlińskiej cytadeli łączy się z Wisłą. To odcięcie sprawia, że osiedle mieszkaniowe nr 6 żyje swoim własnym, niezależnym rytmem
Choć pogoda spłatała nam solidnego psikusa w postaci kilku burz i solidnego deszczu, udało nam się zwiedzić podziemia, gdzie przyłączył się do nas nowy gość - zagubiony i lekko zdezorientowany sporą grupą nietoperz.
Ponadto widzieliśmy gmach Kasyna Oficerskiego, carskie koszary, Wieżę Tatarską i inne pozostałości zabudowań Twierdzy
Nieoczekiwaną dodatkową atrakcją stała się możliwość kibicowania śmiałkom biorącym udział w RUNMAGEDDONIE zorganizowanym na terenie Twierdzy Modlin.

Dziękujemy członkom KTK Dembol - Tour za aktywne uczestnictwo w tegorocznych akcjach, a p. Monice Jagodzińskiej za umożliwienie nam poznawania rzeczy małych i dużych, tych blisko nas i tych trochę dalszych; rzeczy, których nie sposób jest dostrzec z perspektywy szkolnej ławki, a obok których nie da się przejść obojętnie.
Już czekamy niecierpliwie na wrześniową propozycję

Przeczytano: 319 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: