XLVIII Liceum Ogólnokształcące

im. Edwarda Dembowskiego

w Warszawie

ul. Szczęśliwicka 50/54

02-353 Warszawa

tel.: (22) 822 06 58

e-mail: lo48@lo48.waw.pl

 
0

Aktualności

03 grudnia 2017 16:41 | Aktualności

Sztuka filmowa bez tajemnic

Tak jak zapowiadaliśmy, tak też zrobiliśmy i odwiedziliśmy dziś baaardzo liczną grupą Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chmielnej w Warszawie.

Pomimo niezbyt sprzyjającej aury, członkowie Kółka Turystyczno - Krajoznawczego wybrali się z p. Moniką Jagodzińską i p. Moniką Wrzosek na warsztaty charakteryzacji organizowane w ramach projektu PLAN FILMOWY i prowadzone przez specjalistów pracujących na co dzień w branży filmowej. Celem tej inicjatywy jest rozwijanie zainteresowania sztuką filmową i poznawanie specyfiki poszczególnych zawodów filmowych. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mogliśmy m.in. dowiedzieć się - kim jest Charakteryzator, na czym polega jego praca na planie filmowym i jak się do niej przygotowuje. Najpierw obserwowaliśmy profesjonalnie wykonane metamorfozy na modelach, a później każdy z nas pod okiem prowadzącej miał możliwość wykonania takiej charakteryzacji samodzielnie. Jak nam poszło, oceńcie sami. Niektórzy to naprawdę mają fach w ręku 😉

Następnie już ucharakteryzowana grupa wybrała się na zwiedzanie wystawy Plan Filmowy. Była to niezwykła opowieść o pracy filmowców i o powstawaniu dzieła filmowego. Wyjątkowa scenografia, kostiumy i rekwizyty projektu "Ożywione obrazy Matejki" przeniosły nas w czasy historii uwiecznionej jego pędzlem, a także pozwoliły poczuć atmosferę miejsca, w którym na co dzień pracują twórcy filmowi. Wystawa wyposażona została w multimedia i efekty dźwiękowe. Dzięki technologii VR mogliśmy przenieść się na plan filmowy i będąc w samym środku wydarzeń obserwować nagrywanie ujęć i pracę ekipy filmowej.

Na koniec zajrzeliśmy do pracowni kostiumów filmowych, aby poznać kulisy ich powstawania, obejrzeć misternie wykonane stroje postaci uwiecznionych na obrazach Matejki i chociaż strojem upodobnić się na chwilę do króla Zygmunta, królowej Bony czy Stańczyka. Może następnym razem spróbujemy sami zaprojektować stylizacje dla filmowych postaci? Drzwi WFDIF stoją dla nas otworem

Przeczytano: 1285 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: