XLVIII Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego w Warszawie
https://lo48.waw.pl

10 listopada 2017 10:35 | Aktualności

Przystanek Historia

Przystanek „Historia”: Andrzej Tadeusz Hałaciński, współautor pieśni "My, Pierwsza Brygada" w opowieściach wnuczki pani Kingi Hałacińskiej

11 listopada 1918 r. był dniem, kiedy Polacy po 123 latach niewoli stali się autonomicznym Narodem, zaś na mapie Europy ponownie pojawiło się niepodległe państwo polskie – II Rzeczpospolita Polska. Z okazji obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zatrzymaliśmy się na chwilę na „Przystanku Historia” i dzięki wyjątkowemu uczestnikowi naszego spotkania, pani Kindze Hałacińskiej, wnuczce ppłk Andrzeja Hałacińskiego, legionisty-piłsudczyka, autora "najdumniejszej pieśni, jaką kiedykolwiek Polska stworzyła" (jak ją nazwał Józef Piłsudski), czyli Marsza Pierwszej Brygady, mieliśmy okazję w sposób wyjątkowy poznać losy ludzi, którzy tą niepodległość dla nas wywalczyli. Pani Kinga Hałacińska niezwykle interesująco opowiadała o swoim Dziadku, Ojcu, Rodzinie aktywnie działających w służbie dla Ojczyzny.
Bardzo dziękujemy pani Kindze za wspaniałą lekcję patriotyzmu i mamy nadzieję, że będzie to inspiracja dla nas wszystkich do poznawania własnej historii.
Panią Hałacińską mieliśmy zaszczyt poznać dzięki uprzejmości wiceburmistrza Dzielnicy Ochota pana Grzegorza Wysockiego.


Wspomnienie (źródło www.ogrodywspomnien.pl)
Ppłk Andrzej Tadeusz HAŁACIŃSKI ps. ”Rogoziński” (†49 l.) urodził się 10 listopada 1891 r. w Skawinie.. Był członkiem Drużyn Sokolich i Polskiej Drużyny Strzeleckiej w Krakowie. Aby walczyć w obronie Ojczyzny i bić się o niepodległość Polski wstąpił do pierwszej polskiej formacji wojskowej, jaką była 1 Kompania Kadrowa, późniejszy 1 Pułk Legionów, I Brygada, potem II i III, także jako POW (Polska Organizacja Wojskowa), wreszcie – Wojsko Polskie. Uczestnik. Przeszedł cały szlak bojowy z Legionami od bitwy pod Łowczówkiem po Kostichniówkę. Przydzielony został do 12 Kompani Strzeleckiej oddziału Józefa Piłsudzkiego. Wraz ze swoją kompanią znalazł się w składzie 5 pp Leg. i służył w nim jako dowódca plutonu i kompani do kryzysu przysięgowego. W czasie obrony Reduty Piłsudskiego (4.07.1916 r.) wraz ze swym plutonem odpierał wielokrotnie ataki rosyjskiej piechoty. Zawsze znajdował się wśród strzelców, podtrzymywał ich ducha i troszczył się o zaopatrzenie. Za czyny te otrzymał Order Virtuti Militari 5kl. nr 6571.
Pod wpływem wydarzeń kryzysu przysięgowego podporucznik Hałaciński napisał pierwsze, najbardziej znane strofy o tych, którzy ”rzucili swój życia los – na stos…”. Tak powstawała wówczas pieśń ”My, Pierwsza Brygada” do popularnej melodii granej chętnie przez wojskowe orkiestry.

Zdjęcia: