17 października 2017 12:55 | Aktualności

"60 lat minęło, jak jeden dzień..."

"60 lat minęło, jak jeden dzień…..” – taką właśnie okrągłą rocznicę mieliśmy okazję w ostatnich dniach świętować. W sobotę, 14.października 2017, gościliśmy w murach naszej szkoły absolwentów i sympatyków naszego liceum, którzy wraz z byłymi i obecnymi pracownikami rozpoczęli uroczystości mszą świętą celebrowaną przez naszego absolwenta ks. Cezarego Smuniewskiego w kościele NMP Królowej Świata przy ulicy Opaczewskiej. Już w murach szkoły odbyła się część oficjalna jubileuszu, w trakcie której garść wzruszeń wywołały: historia szkoły przypomniana przez p. dyr. Katarzynę Cozel – Starewicz, wspomnienia p. dyr. Czesława Świderskiego i absolwentów różnych roczników m.in. p. dr Annę Golisz z Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW, p. prof. zw. dr hab. Przemysława Urbańczyka z Instytutu Archeologii UKSW , p. prof. dr hab. Piotra Dawidowicza z Instytutu Zoologii UW  czy p. dr Marka Foltyna oraz spektakl słowno – muzyczny przygotowany przez szkolny zespół DembloArt. Dzięki przygotowanym w salach fotorelacjom z życia szkoły można było ponownie poczuć atmosferę Festiwali Kultury i Nauki, studniówek, wyjazdów szkolnych, koncertów i uroczystości, akcji wolontariatu, koła krajoznawczego czy Dyskusyjnego Klubu Książki, zobaczyć różne oblicza naszej Dyrekcji, odnaleźć byłych Profesorów, Kolegów czy samego siebie. W trakcie spacerów po szkolnych piętrach czy też przy dobrym cieście i kawie rozmowom i wspominkom nie było końca. Ostatnich gości pożegnał szkolny dzwonek.

Druga część obchodów jubileuszu 60-lecia miała miejsce w poniedziałek, 16.października 2017. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Burmistrz Dzielnicy Ochota pani Katarzyna Łęgiewicz, pan wizytator Krzysztof Pogorzelski, pan Krzysztof Grochowski - naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Ochota, przewodniczący Rady Dzielnicy pan Witold Dzięciołowski, pani Jolanta Posielska – przedstawicielka Biura Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy,  pan dr Takao Isikawa z Wydziału Biologii UW, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych Ochoty, absolwenci naszego liceum oraz młodzież klas gimnazjalnych i licealnych. Część oficjalną uświetnił wykład jubileuszowy naszego absolwenta pana prof. dr hab. Andrzeja Rycharda z Polskiej Akademii Nauk oraz program artystyczny przygotowany przez zespół DembolArt. Była to również okazja do wręczenia nagród z okazji święta KEN przyznawanych rokrocznie przez Burmistrza Dzielnicy Ochota. W tym roku wyróżnione zostały p. Katarzyna Cozel – Starewicz, p. Anna Kilen, p. Kinga Stępień i p. Wanda Sakowska. Gratulujemy!!

Wszystkim naszym gościom – tym przybyłym z bliska, jak i tym  - jak p. prof. Viktor Rosenthal z Instytutu Marcela Maussa w Paryżu - dziękujemy za uświetnienie swoją obecnością obchodów tej okrągłej rocznicy i za wspaniałą atmosferę, którą stworzyli. Fakt, że do nas wracacie, jest dla nas motywacją do realizacji swojej nauczycielskiej pasji. Raz jeszcze dziękujemy za jubileuszowe prezenty i do zobaczenia  za…… 10 lat!!

Całe to przedsięwzięcie nie miałoby szans na powodzenie, gdyby nie ciężka praca przedstawicieli całej społeczności szkolnej. Dziękujemy:

1. p. dyr. Katarzynie Cozel – Starewicz -  wiele godzin pracy, nie przespanych nocy, pracę koncepcyjną, kolejne zadania do „zrobienia na wczoraj” i ich realizację na równi z nami wszystkimi. Dziękujemy!!
  2. sponsorom tej uroczystości, czyli Radzie Rodziców przy XLVIII LO oraz Oświaty i Wychowania Dzielnicy Ochota, dzięki którym nasi goście nie tylko nie wyszli z przyjęcia godni, ale zabrali ze sobą pamiątkowe gadżety;
  3. p. Reginie Nagadowskiej – z jubileuszowy biuletyn oraz Mikołajowi Matjaskowi i Jakubowi Myszale – za jubileuszowy film o szkole;
  4. zespołowi DembolArt pod kierunkiem p. Anny Kilen i p. Kingi Stępień – za wzruszające doznania artystyczne – to był majstersztyk! - oraz ekipie technicznej – za oprawę muzyczną i nagłośnienie;
  5. nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie wystaw (godziny pracy, tony kleju, kilometry taśmy klejącej, ale za to ile wspomnień! Efekt – rewelacyjny!), za przygotowanie sal lekcyjnych, sali gimnastycznej i itp.;
  6. obsłudze „kelnerskiej”  wraz z p. Moniką Jagodzińską i p. Katarzyną Kuleszą – za profesjonalne zadbanie o miejsce, w którym wszelkie rozmowy nie były już tak oficjalne;
  7.  – za piękne fotografie, dzięki którym atmosfera jubileuszu wciąż trwa;
  8. pocztom sztandarowym i p. Mariuszowi Popławskiemu – za dbałość o godną oprawę uroczystości jubileuszowej;
  9. Gwardii Rzeczypospolitej pod kierunkiem p. Karola Grzegorzaka - za prezentację swoich codziennych pasji;
  10. pracownikom administracji i obsługi – za to, że zawsze byli na posterunku, cierpliwie znosili nasze wymagania i dbali o estetykę budynku. Bez Was by się to nie udało.

P.S. Więcej zdjęć wkrótce :)