06 grudnia 2016 12:34 | Aktualności

Festiwal Nauki 2016 „Manekiny, cyborgi, sztuczny świat” - posumowanie

Festiwal Nauki już za nami. Podczas dwóch dni festiwalu wiele się działo.

Uczestniczyliśmy w wykładach, zajęciach, warsztatach prowadzonych przez pracowników wyższych uczelni, nauczycieli naszego liceum  jak również uczniów klas trzecich.dsc_4287.jpg

Alternatywne źródła energii oraz grafen przybliżył nam dr hab. Andrzej Wysmołek UW Wydział Fizyki,od mgr Marcin Matyji- z Akademia Leona Koźmińskiego dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat psychologii pieniądza,p. Marianna Hall  z Poradni dietetyczna JeszFresh wyjaśniła nam jak odżywiać się racjonalnie, Kamil Jaros z Artystycznego Domu Animacji  (Dom Kultury Włochy) prowadził warsztaty wokalne i uświetnił swoim występem konkurs DembolTalent, dr hab. Sławomir Kula z Politechniki Warszawskiej opowiadał jak rozmawiać z cyborgiem, dr  Piotr  Pilch z Akademii Leona Koźmińskiego wyjaśniał na czym polega kult lalki Barbe, ks. Mgr Wojciech Szychowski z  UKSW zmierzył się z tematem o wirtualnej osobowości a p.prof. Magdalena Fikus z Rady Upowszechniania Nauki, udowodniła, że terapia genowa jeszcze nie istnieje.

dsc_4719.jpgGościli u nas również p. mgr Maciej Łabędzki- UW,Dr TakaoIshikawa- UW wydział biologii, prof. Jan HartmanUniwesytet  Jagielloński,Oskar Kida UKSW- wydział prawa i administracji,mgr inż. Artur Sobczyk Politechnika Warszawska, ks Łukasz Ręczek,dr hab. inż. Andrzej Kaim UW wydział chemii,prof. Andrzej  Huczko UW- wydział chemii,dr Jolanta Korycka -Skorupa wydział geografii i studiów regionalnych UW,p. Dorota Goldpoint – firma GOLDPOINT,dr  Jolanta Korycka –Skorupa- Wydział Geodezji i Kartografii UW,p. Magdalena Pastuszak z fundacjiClean- Clothes.

imgp9325.jpgMieliśmy również możliwość uczestniczenia w zajęciach  z fizyki, chemii, języka polskiego, WOS, zajęciach w bibliotece, prowadzonych przez p.Annę Wójcik Krupińską, p. Renatę Sapińską, p. Honoratę Gogolewską,p. Krzysztofa Gronka, p. Monikę Częstochowskąp. Reginę Nagadowską, p. Dorotę Gniazdowską,p.MonikęWrzosek., p. Aleksandrę Zegarską, p. Iwonę Długokęcką.

Zajęcia prowadzili również nasi uczniowie- mogliśmy podziwiać inscenizację teatralną na podstawie „Sklepów cynamonowych”  B. Shultza,w wykonaniu klasy 3a pod kierunkiem p. Katarzyny Rewery-Malec.

Antek Rutkowski z  klasy 3e prowadził  zajęcia z pierwszej pomocy, Michał Sabała (3e)opowiadał o sztucznej inteligencji, Weronika Simlat, Helena Markiewicz, Dominika Tutaj, Marta Cieloch i Michał Kulinowski (3c)odkrywali tajemnice przeszczepów i produkcji ludzkich organów, Marcin Krzyna i Michał Borowski(3c) podzielili się z nami swoją pasą motoryzacyjną.dsc_4390.jpg

Uczniowie klas 2c i b pomagali w doświadczeniach chemicznych, a uczniowie klasy 1e pod kierunkiem p .Justyny Becherki i p. Grażyny Bańkowskiej z wielkim poświeceniem wcielili się w rolę kelnerów kawiarenki naukowej „Czarny Manekin”. W kawiarence można było spokojnie pograć w szachy, rozwiązać zadania , rebusy, łamigłówki przygotowane przez panią  Małgorzatę Chudobę, p. Dorotę Brylińską i katedrę matematyków naszego LO.

W czasie festiwalu odbyły się również trzy konkursy: „Dzieło sztuki z imgp9538.jpgrecyklingu”, Finał konkursu DembolTalent oraz konkurs wiedzy „Czy znasz te słówka?” oraz II Mistrzostwa XLVIII LO im. E. Dembowskiego  w pływaniu - organizowane przez  p. Elżbietę Kuśmierz i p. Mariusza Popławskiego

Wyniki konkursów festiwalowych tutaj

Wszystkim uczestnikom Festiwalu Nauki 2016 bardzo dziękujemy!

Organizatorzy - Anna Kilen, Anna Wójcik – Krupińska, Renata Sapińska, Kinga Stępień, Honorata Gogolewska

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją

GALERIA 1

GALERIA 2