03 listopada 2016 21:48 | Aktualności

Udane spotkanie autorskie

Plakat informacyjny, znajdujący się na gazetce Dyskusyjnego Klubu Książki, od dawna przypominał wszystkim o nadejściu wyjątkowego dnia w kalendarzu spotkań klubowiczów - głównie uczniów ale też i absolwentów XLVIII Liceum Ogólnokształcącego.

Rzeczywiście, środa 26 października 2016 r. stała się ważną datą dla członków Klubu DKK i całej społeczności szkolnej XVIII LO, a to za sprawą dwóch kobiet - bohaterek spotkania autorskiego, autorek książki 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki, mającej swoją premierę w marcu 2016 r – Anny Kaszubskiej i Zargan Nasordinovej. Warto nadmienić, że spotkanie autorskie inaugurowało szkolne świętowanie Dni Biblioteki, które zostały przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy przy współpracy z Dyskusyjnym Klubem Książki.4.jpg

Nasi wyjątkowi goście: Anna Kaszubska - pisarka i ZarganNasordinova- Czeczenka, jak to pokazała dyskusja autorska, są jakże różne w swej fantastycznej bliskości. Dzieli je narodowość, kultura, trochę język, religia natomiast łączy rola matki, szczególna siostrzana niemalże więź i ciągłe zmaganie się z cierpieniem związanym:u Zargan-z traumą wojny i posiadaniem tytułowych 186 szwów, u Anny- z chorobą.

Uczestnicy spotkania, uczniowie XVIII LO i licznie przybyli goście, również z innych szkół (Technikum Budowlane nr 5 Warszawa), mieli okazję przede wszystkim usłyszeć wzruszającą i bardzo osobistą opowieść o uwikłaniu w ślepy los, zsyłający doświadczenie wojny, ucieczki, śmierci i choroby także straty tego co było ale i zyskania tego co jest teraz. A zdaniem autorek, to co jest w ich sercu, aż trudno uwierzyć, nie zna buntu tylko przyzwala na pokorne akceptowanie każdego przeżywanego doświadczenia jakie przynosi człowiekowi życie . Imponująco emanowała z Zargan i Anny zaraźliwa radość z każdej zachłannie przeżywanej chwili, również tej w naszej szkole, co było widać mimo wzruszenia na twarzach naszych gości.

3.jpgHistoria Anny i Zargan na pewno niejednego czytelnika ich książki poruszyła do łez, ale niewątpliwie za sprawą prezentacji multimedialnej o konflikcie w Czeczenii, przygotowanej przez uczennice klasy II A Martę Jachacy i Aleksandrę Pieńczuk, przemówiła jeszcze dobitniej autentyzmem wyznania. Wielu słuchaczy słysząc o przeżyciach wojennych Zargan, doceniło życie w kraju wolnym od tego typu zawirowań i pomyślało: Nigdy więcej wojny!!!

Warto też zauważyć, że uczniom naszej szkoły, uczestniczącym w spotkaniu autorskim, bliższy stał się dzięki wyznaniom autorek problem uchodźców w Polsce, który w większości komentują media nie wolne od stereotypowych opinii na ten temat. Kobiety świadomie burzyły mity z tym związane, mówiły jak jest i apelowały o wrażliwe zrozumienie każdego z osobna, w bardzo indywidualny sposób i może też pomoc choćby fundacjom…jako odruch i dar serca.9.jpg

Rozmowy autorek z prowadzącą spotkanie, później z publicznością zakończył pokaz tańców z Czeczenii w wykonaniu młodych ludzi - uchodźców w Polsce. Te klimatycznie zintegrowały nas jako wspólnotę ludzi wolnych od uprzedzeń i zadowolonych ze spotkania autorskiego, zapewne też z lektury książki 186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki, jakże potrzebnej myślę, do budowania w sobie i między sobą mostów porozumienia i tolerancji.

Autografom i kuluarowym rozmowom z autorkami: Anną Kaszubską i Zargan Nasordinovą nie było końca. Jakże ciepłymi wspomnieniami już wracamydo wyjątkowej środy w październiku i będziemy myślę nadal wracać za sprawą pamiątkowego wpisu do Kroniki Szkoły.

To był dla nas organizatorów spotkania i wszystkich uczestników bardzo udany dzień- oby takich było dużo więcej w kalendarzu imprez szkolnych.

Zdjęcia wykonała Natalia Durajczyk z 3A