01 marca 2016 10:55 | Aktualności

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

Jednym z ważniejszych, a zarazem najbardziej pomijanych i zakłamywanych wydarzeń w XX-wiecznej historii naszej Ojczyzny, są działania podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1963. Informacje o walce i ofierze życia bohaterów konspiracji antykomunistycznej – Żołnierzy Wyklętych, zwanych także Żołnierzami Niezłomnymi ciągle jeszcze w zbyt małym stopniu docierają do polskiej młodzieży i osób dorosłych. Propagowanie tej tematyki w różnych formach powinno być dla nas – młody Polaków jednym z priorytetów.

zolnierzewykleci.jpg

Dlatego też w dniu 26 lutego w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych pt. „Bo nie wszystkim pomógł los wrócić z leśnych dróg…”. Honorowy Patronat obchodów obięło Muzeum Powstania Warszawskiego oraz pani Anna Maria Anders przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. _dsc1716.jpgGośćmi, którzy przybyli, by razem z nami uczcić pamięć Niezłomnych  byli: Burmistrz Dzielnicy Ochota – pan Grzegorz Wysocki oraz reżyser i producent filmów dokumentalnych o Żołnierzach Wyklętych – pan Arkadiusz Gołębiewski. Całą uroczystość przygotowała Gwardia Rzeczpospolitej - koło historyczno-obronne z opiekunem panią Moniką Grzymałowską przy ogromnym wsparciu pani Dyrektor Katarzyny Cozel – Starewicz oraz nauczyciela języka polskiego pani Doroty Gniazdowskiej.

Program obchodów był zgoła inny od tradycyjnego modelu akademii szkolnych i przewidywał emisję filmu dokumentalnego Arkadiusza Gołębiewskiego p.t. „Inka” o Danucie Siedzikównie oraz debatę oksfordzką na temat: „Czy walka zbrojna po 1945 roku miała szanse powodzenia?” _dsc1704.jpgDwie drużyny stanęły naprzeciwko siebie, formułując wiele argumentów popierających tezę bądź kontrtezę. Marszałkiem debaty był nasz absolwent – mistrz Warszawskiej Ligi Debatanckiej pan Oskar Kida.

Wygrała nieznacznie drużyna żeńska, która broniła tezy.

_dsc1702.jpg

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych 2016