26 czerwca 2014 08:38 | Aktualności

Spotkanie autorskie z Sylwią Gibaszek

Data 17  czerwca 2014 r. była kolejną szczęśliwą i magiczną w kalendarzu Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy bibliotece XLVIII L.O., gdyż związaną z drugim już w tym roku szkolnym spotkaniem autorskim. Poświęcone było ono poezji Sylwii Gibaszek  i nosiło tytuł Prolog do Sylwii. Pani Sylwia Gibaszek,  jak „uprzejmie doniesiono” przez jedną z naszych klubowiczek i uczennic Pani Sylwii Weronikę Nogaś, to nie tylko nauczyciel etyki w XLVIII LO, ale uhonorowana wieloma nagrodami poetka należąca do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorka czterech tomików poezji: Szklane kantaty (2004), Lady Solo (2006), Meduza (2010) i Ryba na łańcuchu (2013) , artystka-malarka, mająca swoje wernisaże w wielu galeriach naszej stolicy.

dsc06009.jpg

Wiadomość o spotkaniu przyciągnęła grupę 35 osób z  XLVIII L.O. - uczniów różnych klas - a także wąskie grono sympatyków poezji Pani Sylwii Gibaszek spoza szkoły. Wszyscy zebrani „wrażliwcy” najpierw z uwagą wsłuchali się w słowo wstępne Pana Rafała Szymborskiego, który ze znawstwem i wielką intuicją poetycką nakreślił sylwetkę poetki oraz zaznaczył główne problemy poruszane w jej poezji.  W dalszej części spotkania Pani Sylwia Gibaszek  przeczytała kilka swoich wybranych przez nią wierszy i wprowadziła wszystkich zebranych  w hipnotyzującą niemalże  atmosferę głębokiej, spontanicznej refleksji nad jej twórczością , warsztatem poetyckim i malarskim.

Dyskusja szybko przerodziła się w pełną wrażeń wycieczkę po ziemi (łąkach i brzegu morza) i niebie (kosmosie ), co przyniosło wiele egzystencjalnych skojarzeń i interpretacji. Wszystkich urzekła specyficzna konstrukcja podmiotu lirycznego w utworach poetki-jej alter ego, ujawniające wiele autobiograficznych skojarzeń i szczerze balansujące  na granicy ekstremów: radości i smutku, chłodu i żywiołowości, poznania i niewiedzy.

dsc06001.jpg

Doskonałą ilustracją do wierszy Pani SylwiiGibaszek okazały się jej obrazy, rysunki, które można było podziwiać na slajdach i w rzeczywistości (kilka szkiców malarskich naszego gościa wyeksponowano na sztalugach). Te też stały się przedmiotem dyskusji , jakże ciekawej, bo demaskującej tajniki warsztatu-artystka maluje rękami, nie używa pędzla, wprowadza elementy kolażu a jej procesowi twórczemu towarzyszy muzyka.  Dlatego obrazy Pani Sylwii są bardzo spontaniczne, osobiste i niezwykle nasycone barwą-przyciągają uwagę widza jak magnes, intrygują.

Niezwykłe czerwcowe spotkanie autorskie z Sylwią Gibaszek i jej twórczością artystyczną na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy doświadczyli magii obcowania z jej poezją i rysunkami.  Pełna optymizmu i życia twórczość Pani Sylwii, tak wizualna, miejscami sensualna i zmysłowa zaprasza do pracy intelektualnej każdego, wiernego wyznaniu autorki: Rozbieraj mnie, aż zostanie ci pajęczyna utkana z wierszy.(Wiersz rozbierany)

dsc06059.jpg

Spotkanie autorskie z p. Sylwią Gibaszek